Vzpomínky 2024

Dýňokrášlení a listobraní

26.10. a 16.11. 2024 proběhly dvě akce pro dobrovolníky na Školní botanické zahradě v Dalovicích. Tak trochu nácvik podzimní a vánoční výzdoby, tak trochu dobrovolná výpomoc při úklidu listí a hlavně potěšení z pohybu pod širým nebem.

Pohled do zahrady na začátku října. A všechno to listí jednou spadne …

…. a potom jede na kompost. V popředí naše nejnovější a nejrychlejší kolečko.

Už je to uděláno, už je to hotovo.

Na první akci byly pro děti nachystané dýně a byla možnost něco natrénovat pro nadcházející Heloween.

Další dobrovolnická akce se uskutečnila v sobotu 16.11.2024. Děti prohnaly draky a zkusily si vyrobit vánoční svícen.

A nakonec ještě pozvánky s podrobnými informacemi ke stažení: BZ_dd_241116 a BZ_dd_241026


Podzimní práce v terénu

Podzim je časem přípravy na zimu. V zimě jelen nespí ale kouká kde zničit jaký stromek. A tak pilně opravujeme a kontrolujeme. Musíme to stihnout do sázení to bude velká honička.


Podpora dobrovolníků ze Saint-Gobain

V sobotu 12.10.2024 přišlo pomoci celkem 18 lidí – firemních dobrovolníků na Školní botanickou zahradu. Byla to velká pomoc a počasí nám tentokrát opravdu přálo.

Záhony polních lodin jsou nyní již připraveny k přezimování.

Nový přístřešek na dřevo je krásně natřený.

A hlavně – máme nové velkokapacitní kompostoviště.

Díky, díky, díky.


Lázeňský festival jablek v Mariánských Lázních

V neděli 6.10. 2024, letos vyjímečně mimo kolonádu (která je toho času v opravě).Nakonec i přes chladné počasí na Ferdinandovu kolonádu dorazilo hojně lidí. Za Meluzínu jsme vystavovali vzorky 50 odrůd a kolegové z Tachovských genofondových sadů jich měli obdobné množství. A víc by si jich ani nevešlo.

Zájem veřejnosti byl opět velký a diskuse velmi zajímavé.

Pozvánka s programem celeého festivalu je ke stažení zde:  Plakat_chkosl_jablka24_a2_final


Středoevropské pomologické dny

Proběhly 27.-29.9. v Sasku v Bad Muskau na hranicích s Polskem. Letos byly zaměřeny na ovocný strom uprostřed klimatické změny a na biodiverzitu v ovocných alejích a sadech.

EC Meluzína RCAB zajišťovalo ve spolupráci s ČSOP exkurzi do Zubrnic, skanzenu u Ústí nad Labem. Po úvodním referátu pani Ing. Jitky Ledvinkové o ovocnářství v Českém Středohoří proběhla návštěva skanzenu, genofondových ploch v Zubrnicích a na Hlupici. Po exkurzi proběhlo česko-saské setkání odborníků na staré odrůdy.

Velmi zajímava byla exkurze do velké sušárny ovoce.

V sušárně se topí dřevem a je vidět že na sezónu sklizně ovoce jsou zde velmi dobře připraveni.

28.9. pořádala Saská zemská nadace pro přírodu a životní prostředí odbornou konferenci, která byla tlumočena do češtiny a němčiny. ČSOP a EC Meluzína zde prezentovalo síť genofondových ploch v České republice.

Velmi nás zaujal referát o kursu pro komplexní péči o ovocné výsadby v krajině zakončovaný akreditací pro vykonávání prací. Ale i další referáty byly opravdu přínosné ať se týkaly biodiverzity ovocných sadů nebo reakce dřevin na klimatickou změnu.

Všichni účastníci z Čech měli velmi zajímavou příležitost dozvědět se co se děje v sousední zemi a zároveň si prohlédnout stovky odrůd, včetně těch které známe pouze ze starých knih.

Bývá zde k vidění několik set odrůd jabloní a několik desítek odrůd hrušní. Tento pohled potěší každého milovníka starých dobrých odrůd.

kompletní program ke stažení zde: Flyer_Pomologentage_2024_CZ


Pomologické dny na Chotobuzi v Botanické zahradě v Průhonicích

Proběhly za poměrně dramatických okolností v sobotu a  neděli 14.-15.9. 2024.  Akce byla přesunuta z genofondové plochy plné jabloní a hrušní do provozní budovy botanické zahrady. Silný vítr a déšť nakonec nedokázal odradit několik desítek statečných návštěvníků. Povedlo se udělat plánované vycházky do sadu, moštování, výstavka plodů starých odrůd a další atrakce dle programu. Byla to ale opravdu tvrdá prověrka všech organizátorů, kterým tímto děkuji za nevšední nasazení.

Pozvánka s programem je ke stažení zde: Pozv-Pomodny_2024-Chotobuz-k_

Pomologické dny v polovině září jsou prima důvodem k rodinému výletu do Průhonic u Prahy.

Moštování venku jsme v neděli vzdali a přesunuli jej do sklepa. Ve Slezsku kulminovaly řeky.

Podařilo se nám uskutečnit i výstavu obrazů …

…. vycházku do terénu …

… ba i dílničku pro děti …

… ale zejména výstavu s velmi srdečnou atmosférou.

Tak snad v roce 2025 to bude ještě lepší.


Akce v Dalovicích ke 30 letů EC Meluzína RCAB 30.-31.8. 2024

Naše organizace slavila v roce 2024 rovných 30. let od svého založení. Narozeniny Meluzíny připadají na 19.6. neboť v roce 1994 jí toho dne bylo přiděleno IČO.
V roce 2024 uplynulo cca 60. let od založení Školní botanické zahrady v Dalovicích. Píšu cca, protože datum založení zahrady se nám zatím nepodařilo dohledat. Z výpovědí bývalých studentů víme, že zahrada už nějakou dobu existovala v roce 1968. Tou dobou se tvářila už poměrně založeně, a tak se domníváme, že byla založena někdy v letech 1964-65.
No a do třetice, Brontosaurus v roce 2024 slaví 50 let. Ano, kdo tu dobu pamatuje, tak ví že to nabíhalo postupně. Ale prostě v roce 1974 už to bylo na světě. Meluzína je regionálním centrem Asociace Brontosaura, a tak je to také její svátek.
Ať je to, jak je to, rozhodli jsme se koncem srpna uspořádat dvě akce na oslavu zahrady, všech milých chvilek s Meluzínou i jako poctu všem Brontosauřím dobrovolníkům všech dob.
První akce byla v pátek 30.8.2024 jako dobrovolnická brigáda na přípravu dne otevřené brány následující den. Po brigádě byl večer ohýnek a slavnostní klobása k němu.
Druhá akce byla v sobotu 31.8. 2024 od 10.00 do 17.00. Byl to den otevřené brány zahrady s komentovanými prohlídkami zahrady, floristickou dílnou, výukou řezu okrasných keřů a s dílničkou pro nejmenší návštěvníky zahrady,

Pozvánka na dobrovolnické odpoledne ke stažení zde: BZ_dd_240830

Pozvánka na den otevřené brány do zahrady ke stažení zde: BZ_dd_240831

Dobrovolnická brigáda na botanické zahradě v Dalovicích před skoro 30 lety.

Floristická dílna z rostlin Školn botanické zahrady.

Místo pro řez okrasných keřů.

Vlaštovky a draci v režii našich nejmenších návštěvníků.

A samozřejmě zahrada v hlavní roli.


Výstava letní  hrušně, jabloně a slivoně

15.-17.8. 2024 proběhla třetí výstava v Domě ochránců přírody. Název zněl Letní jádroviny a slivoně  a bylo možno na ní potkat ovoce aktuálně  zralých odrůd, vyzpovídat odborníky a celkově se dozvědět fůru zajímavých věcí o alejích a sadech velkých ovocných stromů.

Na úvod celé akce byla hrušeň Solanka  vyhlášena odrůdou roku.

Z našich genofondových ploch jsme díky letošní neúrodě dodali jen několik málo vzorků. Zato květinovou výzdobu jsme podpořili dodávkou rostlin z botanické zahrady.

… a naše milá spolupracovnice Kristina z nich vykouzlila přelíbezné kreace.

Výstava byla hojně navštívena kolegy za Slovenska, kteří využili příležitosti k dokumentaci odrůd. Celkem se sešlo na 120 vzorků jabloní, hrušní a slivoní.

Vojta Ptáček provedl úvod do určování hrušní…

… a pan Witman pohovořil o hospodářských odrůdách hrušní. Od roku 2018 se jednalo o první tlumočenou přednášku z Německého jazyka.

Pozvánka s kompletním programem a informacemi o registraci na jednotlivé akce ke stažení zde: 3_2024_Výstava-program-k


Výstava meruňky, nejranější hrušně, višně a pozdní třešně

11.-13.7. 2024 proběhla druhá letošní výstava ovoce starých odrůd ovocných stromů. Byla opět doplněna několika přednáškami. Pozvánka s kompletním programem ke stažení zde: Vyst_pozd_T_V_M_pp_2024_k

Výstava poskytla docela reprezentativní přehled asi 70 starých odrůd. Nachyběla žádná z hlavních a trochu chudší to bylo v těch vzácnějších položkách. Prostě celkově je v roce 2024 úroda slabá a budeme s tím zápasit až do konce sezóny.

Úvodní den patřil biologické ochraně v alejích a sadech .

Následovala komentovaná prohlídka výstavy a ochutnávka odrůd.

Kolekce vzorků byla doplněna velmi zdařilou květinovou výzdobou z rostlin v botanické zahradě v Dalovicích.

Přednášky o kolekci státního programu pro konzervaci a vyu užití genových zdrojů rostlin, o kandování ovoce, o chorobách a škůdcích ovocných stromů i o letních odrůdách ovoce probíhaly v pátek a v sobotu.

Celkově to byla moc prima výstava a kdo přišel, rozhodně neprohloupil.


Výstava rané třešně

Tato výstava proběhla 13.-15.6. 2024 tradičně v Domě ochránců přírody v Praze. Přes velkou neúrodu ovoce, způsobenou dubnovým mrazem, se nakonec podařilo shromáždit vzorky 40 odrůd. Díky předčasnému zrání se zde objevily, vedle raných třešní, i odrůdy pozdní. Výstava tak poskytla velmi reprezentativní půřez třešňovým sortimentem.  Děkujeme samozřejmě všem, kteří dodali výstavní vzorky.

Velmi hojně byl navštíven seminář k biodiverzitě v sadech. Na dalších seminářích už pár volných míst zbývalo a to je škoda. Témata přednášek byla velmi zajímavá a přednášející velmi dobří.

Ke stažení program výstavy a seminářů: Vystava_Rane_tresne_program_podrobny_2024_k

Velký dík patří Kristině za excelentní květinovou výzdobu

Nakonec se i v nepříznivém roce podařilo shromáždit několik desítek odrůd.


Dlouhodobý projekt: „Podpora ohrožených druhů epifytických lišejníků v ovocných výsadbách“

Ke 30.4. 2024 ukončila Asociace Brontosaura realizaci tohoto projektu. Náš obdiv k zajímavým lišejníkům tím určitě nekončí. Určitě i v budoucnu se budeme snažit dělat něco pro krásné lišejníky.

Projekt byl podpořen z Programu „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“ podporovaného z Finančního mechanismu Norska 2014 – 2021, v rámci Výzvy č. SGS-1 RONDANE k předkládání žádostí o poskytnutí podpory a jeho realizace započala 1.6.2021

Asociace Brontosaura byla partnerem při realizaci tohoto projektu.

Zde proklikněte stránku projektu.

Na stránce naleznete další informace o daném projektu, průběhu realizace a dosažených výsledcích i relevantní fotografie.

Krása lišejníků je křehká a tajuplná


 Čtvrtý a pátý seminář k řezu ovocných stromů

Další dvě akce v Dalovicích byly v následujících termínech:

20.4.  a 27.4. 2024. Místem byla Školní botanická zahrada Dalovice  a na programu řez třešní a slivoní

20.4. to ještě byla nadějná sezóna, kdy stromy plně kvetly. 23.4. byl nejsilnější mráz. 27.4. již bylo jasno, že minimálně třešně jsou sklizené. I to se může stát mezi dvěma semináři.

Slivoně poměrně zdárně rostou a obvykle již v létě mají nějaké plody.

Omrzlé květy třešně

S ohledem na neobvykle pokročilou vegetaci a předchozí mrazové poškození, byl řez tenkrát velmi jemný a omezil se jen na drobné zásahy.

Pozvánka s programem na oba semináře i s programem ke stažení zde: RCAB2402_0420-27-letak-a-text-komp


Třetí seminář k řezu jádrovin

Seminář se konal 23.3. 2024 od 14.00  ve Školní botanické zahradě v Dalovicích a byl zaměřen k zimnímu řezu jádrovin. Je velmi hezké že se někteří účastníci vrací, prohlíží stromy ošetřené před rokem, zkoumají jejich reakci na řez a zda budování koruny zdárně pokračuje. Přesně to je potřeba k tomu, aby se člověk naučil ošetřovat stromy.

Pozvánka i s programem ke stažení zde: RCAB2402_0323-letak-a-text-komp


Druhý seminář k řezu jádrovin

jsme za krásného počasí absolvovali 9.3. 2024 od 14.00 opět na Školní botanické zahradě Dalovice další  řez jabloní a hrušní.

Na úvod semináře proběhla pořádná prohlídka stromů

A potom až do setmění byly stromy v laskavé péči účastníků semináře

Pozvánka s programem ke stažení zde: RCAB2402_0309-letak-a-text-komp


První seminář k řezu jádrovin

proběhl 10.2.2024 od 14.00  ve Školní botanické zahradě v Dalovicích. Jednalo se praktický seminář k zimnímu řezu a  vše se odehrálo přímo u stromů. Pozvánka s programem ke stažení zde: RCAB2402_0210-letak-a-text-final