Záchranné sortimenty

2 vydání

V roce 2016 bylo publikováno 2.vydání Záchranných sortimentů ovocných dřevin jako příloha 4 SPPKC_02-003_2016_VYSADBY_OVOCNYCH_DREVIN(1).pdf

Vydáním těchto seznamů se završila 4 letá usilovná na definování prvotního seznamu odrůd vhodných pro reintrodukci do krajiny České republiky. Doufáme, že na sortimentech se bude dále pracovat ve smyslu jejich doplnění a zdokonalení.

Praktickou verzi ve formátu xlsx nabízíme zde ke stažení: OSO-Záchranné sortimenty-final_161012.xls


Projekt sestavení záchranného sortimentu hrušní

V roce 2012 jsme přistoupili ke stanovení záchranného sortimentu hrušní pro Český svaz ochránců přírody. Tento dokument by měl být  základní orientací, které odrůdy a jak používat v projektech na zakládání genofondových ploch, funkční výsadby, ochutnávky a třeba i cílenou propagaci programu ČSOP: Záchrana krajových odrůd.

Muškatelka turecká nebo též Zbuzanka. Odrůda nejasného původu je již velmi dlouho pěstována hlavně v Čechách. Ještě před 100 lety byla jednou ze základních tržních odrůd. Dnes nalezneme pouze dožívající hrušně.

ZÁCHRANNÝ SORTIMENT HRUŠNÍ

Jako výchozí okruh odrůd jsme zvolili odrůdy popsané v klasických pomologiích František Suchý: Moravské Ovoce a Jan Říha: České ovoce 1 hrušně. Vedlo nás k tomu několik důvodů:

1. Je to zhruba 100 let, kdy oba odborníci vydali svá velmi poctivá díla.

2. Hrušně popsané v obou dílech, byly ve své době považovány za výkvět odrůd.

3. K uvedeným odrůdám je dostatek pomologické literatury a jejich vlastnosti jsou relativně dobře známy.

4.Předpokládáme, že v krajině ještě rostou stromy kdysi populárních odrůd.

5. Práce s relativně známými odrůdami umožní zapojení široké veřejnosti.

Pro všechny, kdo by se chtěli zapojit do hledání polozapomenutých odrůd i pro další milovníky hrušní, jsme připravili malou pomůcku. V následujícím souboru naleznete skeny všech odrůd hrušní popsaných pána Františkem Suchým a Janem Říhou. V tabulkovém souboru je zárodek záchranných sortimentů s prokliky na kterých se vám otevřou oskenované popisy. Soubor má skoro 195 MB a tak jeho stahování bude pravděpodobně trvat několik desítek minut.

Soubor ke stažení zde: H_120823.zip

Po stažení složku rozbalte a nechte všechny soubory v ní. Kliknutím na odkazi v buňkách se vám budou otevírat popisy jednotlivých odrůd.

Další užitečnou publikací pro poznávání hrušní je lidová pomologie pana Vaňka. Je dobrá i proto že obsahuje určitý podíl odrůd, které v jiných českých pomologiích nejsou k dispozici: Sken ke stažení zde: vanek-hrusky.pdf

A na závěr jedna německá hrušňová pomologie: Farbatlas Alte Obstsorten-hrušně.pdf

Solanka – pýcha českých ovocnářů a příspěvek evropskému sortimentu. Jedna s našich nejslavnějších odrůd a jak tvrdě dopadla.

Status odrůdy

Jedním z důležitých údajů záchranného sortimentu je status odrůdy. Ten by měl stanovit jak moc je odrůda ohrožená. Jsou pro to důležité následující parametry:

– jak byla odrůda rozšířená dříve

– zda se dnes vyskytuje volně v krajině nebo alespoň v genofondových plochách

– zda je stále množena ve školkách nebo alespoň nějakými nadšenci

 

Dotazníková akce

Protože není možné provést celostátní mapovací akci potřebného rozsahu, rozhodli jsme se sebrat potřebná data pomocí dotazníkové akce nazvané:

Jak se daří českým a moravským hruškám po sto letech

Bez pomoci dobrovolníků, pamětníků, amaterů i profesionálů to rozhodně nebude ten pravý záchranný soritment.

Jestli by jste se chtěli zapojit do této akce klikněte zde: BIODG_sez_1203_clanek.pdf a stáhněte si průvodní dopis.

Dotazník ke stažení naleznete zde: BIODG_sez_dotaznik_c_120831.xls

Špinka byla hojná na Moravě i v Čechách. Je pěstována tak dlouho, že nikdo neví odkud vlastně pochází. Byla velmi oblíbenou odrůdou pro svou zcela nezaměnitelnou chuť minimálně 400 let. Dnes ji nikdo nesází a mnoho lidí ji ani nezná.

Vzrostlé Špinky tvoří nádherné stromy, které jsou dominantou okolí. Nenáročná odrůda by jistě nalezla uplatnění i v rámci krajinotvorby. Špinka bude zcela jistě součástí záchranného sortimentu. Bylo by škoda, kdyby po tak dlouhé době z naší krajiny zmizela.